top of page

V kvásku hledej lásku

_DSC3835.jpg

Kváskování - voňavá a chutná vášeň

Kváskový chléb odpradávna patřil na český stůl. Naše babičky neměly možnost každý den zaběhnout do supermarketu a nakoupit si čerstvé pečivo, kdykoli na něj dostaly chuť. Proto v kuchyni téměř každé hospodyňky nesměl chybět aktivní kvásek.

 

Já jsem se se svým prvním kváskem setkala před několika lety. Po pravdě jsem neměla nejmeší tušení, jak s ním zacházet a jak se dopracovat k nadýchanému bochníku. První dva pokusy dopadly katastrofálně a chleby byly nepoživatelné. Ale právě ony nezdary mě o to víc nutily postavit se výzvě čelem.

 

Pracně a složitě jsem si začala vyhledávat různé informace, jak kvásek funguje, jak s ním zacházet. Vyhledávala jsem na internetu a v různých knihách jak pracovat se zadělaným těstem. Byl to proces a s odstupem času musím říct, že ne úplně jednoduchý. Já to ale nevzdala. Dál jsem zkoušela a asi na pátý pokus jsem upekla krásný nadýchaný chléb, na kterém si pochutnala celá rodina. Od té doby mě práce s kváskem naprosto uchvátila. Stále objevuji nové možnosti, zkouším další recepty, postupy a kváskování se stalo mojí vášní. Nic nepřekoná provoněný byt právě upečeným chlebem. A takový krajíc namazaný máslem nebo pomazánkou. To je zážitek! Kupovaný chléb už u nás nemá šanci.

 

Moc ráda vás zasvětím do všech tajů, krás i nástrah, proč i v 21. století se vám vyplatí péct domácí kváskové pečivo. Kváskování není o napsaných receptech, ale o postupech, o lásce pracovat se základními surovinami. Umění nezaleknout se počátečních nezdarů. A v neposlední řadě o radosti z tvoření, které je dělané srdcem.

Výborná chuť je jen třešničkou na pomyslném dortu.

Sepsala jsem pro vás několik e-booků, ve kterých popisuji, jak s kváskovým těstem pracovat, co to ten kvásek vlastně je a jak funguje. Jak docílit perfektních pekařských výsledků, které ocení každý, kdo ochutná.

V nejbližší době pro vás připravuji kváskovou kuchařku s mými osvědčenými kváskovými recepty a také online kurz kváskování.

E-booky si můžete stáhnout ZDE.

 

Těším se na společnou jízdu na vlně kváskování.

Lucka

bottom of page