top of page

V kvásku hledej lásku

_DSC3835.jpg

Kváskování - voňavá a chutná vášeň

Kváskový chléb odpradávna patřil na český stůl. Naše babičky neměly možnost každý den zaběhnout do supermarketu a nakoupit si čerstvé pečivo, kdykoli na něj dostaly chuť. Proto v kuchyni téměř každé hospodyňky nesměl chybět aktivní kvásek.

 

Já jsem se se svým prvním kváskem setkala před více než třemi lety. Popravdě jsem neměla nejmeší tušení, jak s ním zacházet a jak se dopracovat k nadýchanému bochníku. První dva pokusy byly nepoživatelné, ale právě ony nezdary mě o to víc nutily postavit se výzvě čelem. Pracně a složitě jsem si začala vyhledávat různé informace, jak kvásek funguje, jak s ním zacházet a jak pracovat se zadělaným těstem. Byl to proces a s odstupem času musím říct, že ne úplně jednoduchý, ale nevzdala jsem to. Dál jsem zkoušela a asi na pátý pokus jsem upekla krásný nadýchaný chléb, na kterém si pochutnala celá rodina. Od té doby mě práce s kváskem naprosto uchvátila. Stále objevuji nové možnosti, využití, zkouším další recepty, postupy a kváskování se doslova stalou mojí vášní. Není nad nádhernou linoucí se vůni právě upečeného bochníku chleba po celém bytě. Čerstvý křupavý krajíc namazaný máslem je opravdu gurmánský zážitek a tak není divu, že kupovaný chléb už od té doby na našem stole nedostal příležitost.

 

Moc ráda vás zasvětím do všech tajů, krás a benefitů, proč i v 21. století se vám vyplatí péct domácí kváskové pečivo. Kváskování není o napsaných receptech, ale o postupech, o lásce pracovat se základními surovinami. Umění nezaleknout se počátečních nezdarů. A v neposlední řadě o radosti z tvoření, které je dělané srdcem a navíc úžasně chutná.

 

V kurzech kváskování vám ukážu, jak kvásek funguje, jak se o něj starat, aby byl stále aktivní. Vysvětlím vám benefity kváskového pečiva a v neposlední řadě krok za krokem, jak pracovat s těstem v jednotlivých fázích kynutí, překládání, stáčení i samotné pečení.

Jak kruzy kváskování fungují?

- kurzy kváskování probíhají online v uzavřené FB skupině

- v případě, že nemáte svůj kvásek, ráda vám zašlu svůj vlastní, nebo poradím, kde ho získat

- po celou dobu kurzu máte moji podporu a možnost ptát se na vaše dotazy, na které vám ráda odpovím

- součástí jsou psané texty, postupy, informace, praktická videa s postupy i živá vysílání

- nemusíte mít strach, že to nezvládnete

- pokud v kvásku naleznete lásku, zjistíte, že je to váš nový životní styl

Těším se na vás. Lucka

bottom of page